IPMS Polska

 • Vickers
  IPMS Polska, nawiązujących do najlepszych tradycji i osiągnięć międzynarodowego ruchu zrzeszającego miłośników modeli redukcyjnych, stawia sobie za cel nadrzędny zrzeszanie w swych szeregach wszystkich pasjonatów tej dziedziny modelarstwa
 • Wingnut Wings Fan Club
 • Wingnut Wings Fan Club 2
 • Spitfire Mk IX
  International Plastic Modellers Society powstało w Wielkiej Brytanii w 1963 roku i jest obecnie najliczniejszą organizacją o zasięgu ogólnoświatowym, zrzeszającą modelarzy redukcyjnych (plastikowych).

Martola

                    „Coca Cola” - Wojciech Mateja

„Coca Cola” - Wojciech Mateja - „Mini Grand Prix” za najciekawszą dioramę, IX Festiwal Modeli Redukcyjnych, Łask, 7.-8.09.2019 r.

„Mini Grand Prix” za najciekawszą dioramę, IX Festiwal Modeli Redukcyjnych, Łask, 7.-8.09.2019 r.

Sprawozdania

Sprawozdanie za rok 2018

W przygotowaniu.

Zarząd

Zarząd IPMS Polska

Członków Zarządu wybiera się w czasie Walnego Zgromadzenia na dwuletnią kadencję. Zarząd ma prawo dokooptować dodatkowe osoby w celu zapewnienia pomocy przy realizacji zadań specjalnych (np. do organizacji konkursów lub wystaw oraz innych form publicznej działalności stowarzyszenia).

Z członkami Zarządu IPMS Polska mogą kontaktować się wszyscy członkowie IPMS Polska poprzez pocztę elektroniczną:

Prezes Stowarzyszenia - Krzysztof Koza
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
tel. +48 516 174 372
 
Wiceprezes, Skarbnik Stowarzyszenia - Marcin Chruścielewski
e-mail: marcin.chruscielewski@ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
tel. +48 508 387 019
Sekretarz Stowarzyszenia - Agnieszka Kuś
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
tel. +48 600 500 504
 

Prosimy jednak pamiętać, iż osoby te są wolontariuszami i mają szereg życiowych obowiązków, co może skutkować opóźnieniami w odpowiedzi na przesłane Zarządowi pytania lub sugestie.

Smutna wiadomość

Drodzy Koledzy!
Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 20 maja 2014 r. zmarł nagle w wieku 65 lat nasz kolega Zbyszek Boratyński, twórca pierwszej w naszym kraju organizacji IPMS Polska. Idea powołania polskiej sekcji IPMS była Jego autorskim pomysłem, który zrealizował we wrześniu 1990 r. po odzyskaniu przez Polskę pełnej niepodległości. W tym czasie dzięki Jego inicjatywom Lublin, miasto gdzie mieszkał i pracował stał się stolicą polskiego modelarstwa plastykowego. Zbyszek był organizatorem pierwszych lubelskich ogólnopolskich wystaw - konkursów modelarskich, które odbywały się pod auspicjami IPMS Polska, był również redaktorem i wydawcą bezpłatnego Biuletynu IPMS Polska, który wydawał własnym sumptem przez kilka lat od połowy 1990 r.

Zbyszek Boratyński

Czytaj więcej...

Dołącz do nas

Koleżanko/Kolego,

Jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi, których podobnie jak Ciebie pasjonuje modelarstwo zapraszamy w nasze szeregi. Nie jesteśmy elitarnym klubem! Zapraszamy WSZYSTKICH! U nas spotkasz grono doświadczonych modelarzy jak i tych, co dopiero rozpoczynają swoją przygodę z modelarstwem. Jeśli masz wątpliwości, pytania napisz do nas lub zadzwoń. Zarząd jest do Waszej dyspozycji!

Wypełnioną deklarację prosimy pobrać, wypełnić, podpisać i przesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Warunkiem przystąpienia jest uiszczenie opłaty członkowskiej w kwocie 100zł na rok, na konto
ING BANK ŚLĄSKI  81 1050 1214 1000 0023 5631 8382
z dopiskiem "imię i nazwisko, rok"

Składkę można wpłacać również w dwóch ratach - 2x50zł.

Pobierz deklarację członkowską

Nasi członkowie mogą być z twojej okolicy:

lp Imię i Nazwisko Miejscowość
1 Marcin Chruścielewski Rybnik
2 Agnieszka Pleban Katowice
3 Mieczysław Pietrucha  Katowice
4 Tomasz Kędzierski Świdnica
5 Zbigniew Perski Chorzów
6 Damian Piekarczyk Bolęcin
7 Szymon Grzywocz Ruda Śląska
8 Krzysztof Koza Koszęcin
9 Tomasz Mańkowski Warszawa
10 Andrzej Klik Gliwice
11 Robert Thorz Ruda Śląska
12 Michał Michnol Katowice
13 Henryk Głodek Katowice
14 Marcin Matejko Świdnica 
15 Dariusz Sommerfeld Ząbki
16 Krzysztof Gęga Żywiec
17 Sebastian Cessak Rybnik
18 Jan Warakomski Bogatynia
19 Wojciech Kulawski Bydgoszcz
20 Kazimierz Mazurek Zgorzelec
21 Tomasz Kuś Opole
22 Andrzej Szpulak  Kłodzko 
23 Krzysztof Wagner Warszawa
24 Tomasz Wiesław Małysz Warszawa
25 Andrzej Lis-Kujawski Olsztyn
26 Bartosz Kwiatkowski Bytom
27 Paweł Piwoński Warszawa
28 Maciej Żywczyk Warszawa
29 Tomasz Wiktorek Somonino
30 Wojciech Buba Żory
31 Dariusz Beck Kielce
32 Jacek Andrzejewski Stargard Szczeciński
33 Piotr Wit Szczecin
34 Izabela Gorczyca Chorzów
35 Grzegorz Mądry Trzemeszno
36 Robert Górski Włocławek

Statut

 

Stowarzyszenie jest organizacją o charakterze społeczno-kulturalnym.

 

 

Stowarzyszenie stawia sobie za cel:

 

 • propagowanie i rozwój modelarstwa redukcyjnego na terenie Polski.
 • szerzenie wiedzy historycznej i modelarskiej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, również wiedzy dotyczącej państwa Polskiego,
 • wspieranie poszukiwań oraz restauracja zabytków techniki i wojskowości,
 • promocją Polski na wystawach i konkursach modelarskich w kraju i za granicą.

 

Plik PDF

 

Nasze cele

IPMS Polska-Poland

International Plastic Modellers Society powstało w Wielkiej Brytanii w 1963 roku i jest obecnie najliczniejszą organizacją o zasięgu ogólnoświatowym, zrzeszającą modelarzy redukcyjnych (plastikowych). Opiera się na aktywności indywidualnych członków zrzeszających się w lokalnych klubach IPMS i SIG-ach - Grupach Specjalnego Zainteresowania o zróżnicowanym stopniu sformalizowania prawnego - od grup działających wyłącznie na zasadzie towarzystw koleżeńskich, do stowarzyszeń mających osobowość prawną, realizujących określone zobowiązania statutowe, wynikające z obowiązujących w danym kraju przepisów o powoływaniu organizacji społecznych i użyteczności publicznej. Niezależnie od poziomu sformalizowania działalności, podstawowe założenie programowe IPMS ujęte zostało w haśle „Przez modelarzy - dla modelarzy”, które jest jednocześnie jego dewizą. Naczelną rolą IPMS jest propagowanie różnych form modelarstwa redukcyjnego (plastikowego) w społecznościach lokalnych, a także promocja krajowej aktywności modelarskiej na forum międzynarodowym. Jeśli jesteś zainteresowany modelarstwem redukcyjnym, spotkasz tu ludzi o podobnych poglądach.

Cele i zadania IPMS Polska

 1. IPMS Polska, nawiązujących do najlepszych tradycji i osiągnięć międzynarodowego ruchu zrzeszającego miłośników modeli redukcyjnych, stawia sobie za cel nadrzędny zrzeszanie w swych szeregach wszystkich pasjonatów tej dziedziny modelarstwa, niezależnie od posiadanej wiedzy, umiejętności i osiągnięć.
 2. IPMS Polska pragnie w naturalny sposób promować najbardziej ambitne formy modelarstwa redukcyjnego, nie znaczy to jednak, że ogranicza się tylko do tych form. Ze szczególnym naciskiem podkreśla się, że w IPMS Polska jest miejsce zarówno dla hobbysty budującego modele z zestawów dla przyjemności i relaksu, jak i dla tych osób, dla których modelarstwo jest formą ekspresji ambicji twórczych i sportowych.
 3. IPMS Polska nie ustanawia żadnych minimalnych standardów umiejętności modelarskich. Wszystko, czego potrzebujesz aby być członkiem IPMS to chęć budowy modeli i traktowanie tego zajęcia jako hobby i opłacenie składki członkowskiej, której wysokość ustalana jest każdorazowo podczas Walnych Zgromadzeń członków tej organizacji. Aktualna składka członkowska wynosi 100 zł na rok.
 4. IPMS Polska przede wszystkim propaguje możliwość publicznego prezentowania własnego dorobku i osiągnięć podczas wystaw modelarskich, a także bezpośrednią wymianę doświadczeń. Uznaje i wspiera również wszelkie formy rywalizacji pomiędzy modelarzami, realizowane w konkursach i festiwalach modelarskich.
 5. IPMS Polska stawia sobie również za cel ułatwienie nawiązywania kontaktów modelarzy zagranicznych z modelarzami polskimi, zarówno w sferze wirtualnej, jak i w zakresie osobistego udziału w konkretnych imprezach modelarskich odbywających się w Polsce. Na ten drugi rodzaj kontaktów kładzie się szczególny nacisk – sfera wirtualna ma służyć do nawiązywania osobistych kontaktów, a nie zastępować je.
 6. Działające już w Polsce kluby i organizacje modelarskie, a także osoby prywatne, nie zrzeszone w żadnej organizacji modelarskiej mogą wspierać działalność
 7. IPMS Polska na zasadzie pełnej dobrowolności i w zakresie odpowiadającym ich możliwościom. Najprostszą jego postacią jest czynne uczestnictwo w IPMS Polska.
 8. Przynależność do IPMS Polska nie stanowi jakiejkolwiek przeszkody dla działalności w innych organizacjach i stowarzyszeniach modelarskich.
 9. IPMS Polska ułatwia kontakty pomiędzy modelarzami zamieszkującymi określony region naszego kraju w celu stworzenia własnego, lokalnego oddziału IPMS.

Grupy Specjalnego Zainteresowania (SIG's)

Są to niezależne grupy, zazwyczaj zrzeszające modelarzy zainteresowanych konkretnym tematem z zakresu wszystkich rodzajów modelarstwa redukcyjnego, np.: wybranym okresem historycznym, historią określonego statku powietrznego, rozwojem techniki bojowej w danym obszarze działań bojowych etc., etc.

Przynależność do SIG nie stoi na przeszkodzie w indywidualnej działalności w ramach IPMS Polska.

Opracowanie dla IPMS Polska: Andrzej Ziober

Login

BANIMEX Sp. z o.o. - nasz sponsor

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour