IPMS Polska

Lozenge od AVITTICA

W czasie ostatniej edycji SMW w Telford odbyłem bardzo inspirujące spotkanie z założycielami firmy AVIATTIC Richardem Andrewsem i Harrym Greenem. Prezentowali oni na swoim stoisku nową serię kalkomanii imitującej niemieckie barwione płótno z okresu I wojny światowej, czyli tzw. lozenge. Do tej pory kilka firm modelarskich oferowało kalkomanie w lozenge różniące się odcieniami, fakturą, kształtem, jednak to, co zaprezentował AVIATTIC znacznie dystansuje konkurencję. Podejście do tematu, jakie zaprezentowali Richard i Hary to profesjonalizm najwyższej klasy. Przed rozpoczęciem produkcji kalkomanii poświecili prawie siedem lat na studiowanie tematu niemieckiej lozenge. Odwiedzili w tym czasie wiele muzeów m.in. w Brukseli, Paryżu i Kanadzie gdzie zachowały się oryginalne fragmenty tegoż płótna. Spędzili wiele godzin na doborze i analizie barw, co w końcu zaowocowało wyprodukowaniem chyba najbardziej wiarygodnej kalkomanii imitującej niemieckie barwione płótno.

To teraz parę słów o produkcie –

AVIATTIC oferuje nam lozenge w dwóch podstawowych schematach, czyli 4 i 5 kolorową w kilku skalach(1:24,1:28,1:32,1:48,1:72). Jednak na razie w skali 1: 32 oferta AVIATTICA jest zdecydowanie najbogatsza, a związane jest to z coraz większą popularnością modeli firmy Wingnut Wings. Zestawy kalkomanii prezentowane na fotografiach są właśnie w tej skali. W „32” oferowane są zestawy kalek nie tylko w dwóch wspomnianych podstawowych schematach, ale także dodatkowo o dwóch stopniach zużycia, czyli fabrycznie nowe(factory fresh) i lekko spłowiałe (faded). W ofercie jest także zestaw kalek do wnętrza, czyli odwzorowanie wewnętrznej części lozengi (lewa strona). Wszystkie zestawy , factory fresh i faded posiadają wydrukowany bardzo subtelny wzór utkanego płótna, jest to szczegół, w którym AVIATTIC znacznie dystansuje konkurencję. W skali 1: 32 są także w ofercie zestawy kalek dedykowane dla modeli Fokkera D.VII od Wingnut Wings, są one wydrukowane na wymiar i mają już  taśmy wzmacniające, co znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. Może jedynym minusem tych zestawów jest to, że brak w nich lozengi na kadłub, jest tylko na skrzydła.

Co do kwestii technicznych, to kalkomanie AVIATTICA są transparentne, czyli należy przygotować odpowiednio podłoże przed ich nałożeniem. Producent zaleca podkład w kolorze białym, jasno szarym lub lekko piaskowym, oczywiście błyszczący jak pod każde kalki. Transparentność kalek daje nam duże możliwości w kwestii wykonania przybrudzeń, zacieków i cieniowania, zabiegi te wykonane na podkładzie po nałożeniu kalki będą widoczne, dając ciekawe efekty.

Podsumowując trzeba przyznać, że kalkomanie AVIATTICA są obecnie chyba najciekawszą ofertą w temacie niemieckiej lozenge na rynku. Richard i Harry zapowiadają sukcesywne wprowadzanie nowych zestawów, m.in. w najbliższym czasie mają pojawić się lozenge dla Hannovera w skali 1: 32 od Wingnut Wings.

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam na stronę producenta:

www.aviattic.co.uk

Dziękuje firmie AVIATTIC za udostępnienie materiałów do recenzji.
Autor: Szymon Grzywocz

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour