RELACJA: CONCURSUL INTERNATIONAL DE MACHETE STATICE, TROFEUL AMA – ALBA IULIA 2023

W dniach 3 i 4 czerwca 2023 w rumuńskim mieście Alba Iulia odbyła się XI edycja wystawy i konkursu modeli redukcyjnych IPMS RUMUNIA.
Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie modelarzy ASOCIATIA MODELISM ALBA – IPMS RUMUNIA, które jest w tym wspierane przez lokalną administrację.
To jedno z trzech najważniejszych wydarzeń modelarskich w Rumunii, obok Konstancy i Bukaresztu.
Po tym, jak w zeszłym roku w ostatniej chwili musiałem odwołać swój udział, w tym roku wszystko zadziałało idealnie. W piątek 2 czerwca nasza mała ekipa złożona z dwóch Andrzejów i dwóch Jurków – Andrzeja Dziechciarza, Andrzeja Ziobera, Jerzego Greinerta oraz autora reprezentującego IPMS POLSKA, wystartowała z Krakowa.
Podróż 900 km trwała 12 godzin – z dwiema przerwami na posiłki. Na miejscu spotkaliśmy podróżującą niezależnie od nas ekipę IPMS SILESIA, w składzie Mieczysław Pietrucha i Szymon Grzywocz.
Polscy modelarze po raz pierwszy wzięli udział w konkursie w Rumunii. Organizatorzy i rumuńscy koledzy zgotowali nam ciepłe powitanie. Na wspólnej sobotniej kolacji zawarliśmy wiele nowych znajomości i wymieniliśmy się doświadczeniami z różnych zawodów w Europie.
Impreza odbyła się w hali sportowej miejscowego technikum i zgromadziła 485 modeli od 118 modelarzy. Międzynarodowi goście przybyli z następujących krajów: Anglia – 2, Bośnia – 1, Bułgaria – 2, Chorwacja – 3, Polska – 6, Serbia – 12, Słowacja – 1, Węgry – 7. Rozdano 45 złotych medali, 40 srebrnych, 35 brązowych i 29 wyróżnień.
Jakość modeli odpowiadała temu, co znamy z międzynarodowych imprez, ale procentowo modeli super zwaloryzowanych było mniej.
Interesujący był wykład dwóch byłych dowódców jednostek lotniczych o samolotach odrzutowych Rumuńskich Sił Powietrznych, który został specjalnie przetłumaczony na język angielski dla zagranicznych uczestników. Zaskoczyło nas to, że w ramach imprezy nie było stoisk handlowych – jak się okazało – ze względu na lokalne przepisy finansowe.
Oczywiście wykorzystaliśmy wyjazd również do celów turystycznych. Alba Iulia to przeszło sześćdziesięciotysięczne miasto z przebogatą historią, istniejące już w czasach imperium rzymskiego, kiedy to jako Apulum było jednym z największych centrów rzymskiej Dacji. W XVI wieku Alba Iulia stała się stolicą Siedmiogrodu a 1 grudnia 1918 roku miała tu miejsce proklamacja przyłączenia Siedmiogrodu do Rumunii, obchodzona dziś jako rumuński Dzień Niepodległości. Korzystając z wolnego czasu zwiedziliśmy cytadelę z jej kościołami (katolickim i prawosławnym) oraz Muzeum Narodowe. 80km od Alba Iulia leży miasto Hunedoara z bardzo ciekawym Zamkiem Korwina – Castelul Corvinilor, wstęp 40 RON (36PLN). Niestety, z braku czasu nie mogliśmy odwiedzić innych ciekawych miejsc, takich jak np. Kopalnia Soli w pobliskiej Turdzie.
Rumunia zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie, moim zdaniem kraj ten jest niedoceniany jako cel podróży, a ma wiele do zaoferowania.
Praktyczne wskazówki: kurs 1RON = ca.0,9 PLN, ceny za jedzenie i hotel są porównywalne do tych w Polsce. W restauracjach menu jest głównie w języku rumuńskim, co czasami podczas serwowania, podobnie tak jak i u nas w kraju, może sprawiać problemy.
Polscy modelarze otrzymali następujące nagrody:
Andrzej Dziechciarz: brąz za Po-2S w kategorii samoloty cywilne Master i srebro za A6M Zero w kategorii samoloty śmigłowe Master 1/48
Jerzy Greinert: srebro za SAAB AJ-37 Viggen w samoloty odrzutowe Master 1/48, za ten sam model nagroda „Ikar of Novi Sad” przyznawana przez serbski klub „Ikar” z Nowego Sadu
Szymon Grzywocz (IPMS SILESIA): złoto za Nieuport Ni-17 w samoloty śmigłowe Master 1/48, brąz za RWD-10 w samoloty cywilne Master
Mieczysław Pietrucha (IPMS SILESIA): złoto za Poula Cornu w kategorii helikoptery Master, oraz za ten sam model „Ikar of Novi Sad” i „Diploma de Maiestrie” oraz złoty medal od Asociatia Modelism Tomis Constanta
Andrzej Ziober: „Best of Contest” za Mi-6 i złoto w samoloty cywilne Master za Junkersa G-23W
Autor (IPMS POLSKA): złoto w kategorii samoloty śmigłowe Master 1/72 i „Diploma de Maiestrie” oraz złoty medal od Asociatia Modelism Tomis Constanta za HP Halifax C MK.VIII.

Zdjęcia, tekst i opracowanie: Jerzy Ciupek, IPMS Polska