Europejska Noc Muzeów w Muzeum PTW na Sadybie

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie IX Sadyba przy ul. Powsińskiej 13 w Warszawie udała się znakomicie. Impreza odbyła się 15 maja 2021 r. w godzinach 18.00-22.00, więc był to raczej wieczór, a nie noc w Muzeum. W tym roku tematem przewodnim Nocy Muzeów były bohaterskie walki pod Monte Cassino z okazji rocznicy zakończenia walk i zdobycia klasztoru przez żołnierzy II Korpusu.

Do końca nie było wiadomo, czy impreza się odbędzie z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego. Tym niemniej organizatorzy solidnie przygotowali się na przyjęcie gości. Oprócz prac związanych z uporządkowaniem terenu wykonano remont zabytkowego działa samobieżnego Sexton i sprowadzono zabytkowe pojazdy PSZ na zachodzie. Wszystkie sprzęty były intensywnie eksploatowane a szczególnym powodzeniem cieszyły się przejażdżki działem samobieżnym. Oprócz pokazów dynamicznych organizatorzy zapewnili wiele innych atrakcji, w tym pokazy i prelekcje plenerowe, prezentację filmu o Gen. W.Andersie, wystawy wewnętrzne i plenerowe, pokazy rekonstruktorów, wojskową gastronomię i niezwykle ciekawe zwiedzanie Muzeum z przewodnikami.

Działania wsparte były aktywnością i zaangażowaniem wielu podmiotów zewnętrznych i logistyki oraz promocji MWP: partnerów, darczyńców, sponsorów, wolontariuszy, rekonstruktorów, pracowników Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej i niezawodnych gości, wśród których pojawili się także członkowie Stowarzyszenia IPMS Polska.

Serdecznie polecamy tę imprezę w przyszłości i zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

Tekst: MPTW / IPMS Polska, zdjęcia: E.Jędraszek, J.Horoszko, I.Domańska, P.Wit.