RELACJA: VIII Model Show Poznań 2023

W dniach 23-24. września 2023 r. w stolicy Wielkopolski miała miejsce ósma edycja zawodów modelarskich zorganizowana przez Stowarzyszenie Sportów Modelarskich Hercules III Poznań.
Rozegrany w trakcie wydarzenia konkurs modelarski obejmował 46 klas startowych dla modeli plastikowych i kartonowych w 3 kategoriach wiekowych.
Ogółem 221 zawodników zarejestrowało 914 modeli. Przyznano 88 wyróżnień i 47 nagród specjalnych.
Dopisali zarówno modelarze, wystawcy, zwiedzający jak i wczesnojesienna, słoneczna pogoda.
W tym roku impreza odbyła się w historycznym i ważnym dla Poznania miejscu – w dawnych zabudowaniach koszarowych 15. Pułku Ułanów Poznańskich – „Dzieci Poznania”. W tym miejscu, od grudnia 1918 roku do września 1939 roku stacjonował jeden z najlepszych pułków kawalerii II RP. Jego koszary znajdują się w ścisłym centrum miasta (dzielnica Łazarz, niedaleko Palmiarni oraz Hali Arena). Dziś po ułanach pozostały stajnie i ujeżdżalnie, w których funkcjonują „Koszary Kultury”.
Dla odwiedzających i uczestników zawodów przygotowano historyczne i wojskowe wystawy tematyczne. M.in. zaprezentowano sporą kolekcję modeli związanych z 302 Dywizjonem Poznańskim PSP.
Dla uatrakcyjnienia zawodów, na terenie otwartym odbyły się pokazy zabytkowego sprzętu wojskowego. Dzięki uprzejmości poznańskiego Muzeum Uzbrojenia pokazano prawdziwe pojazdy wojskowe w skali 1:1, m.in. armatę pruską 7,7 cm, która była używania w czasie Powstania Wielkopolskiego. Wielu modelarzy z poza Poznania wykorzystało okazję i zwiedziło nieodległe, atrakcyjne Muzeum Broni Pancernej – filię muzeum Wojska Polskiego.
Wyróżnienie IPMS Polska za najciekawszy model w polskich barwach otrzymał Janek Szmiel z IPMS Świdnica za model czołgu PT-91 “Twardy” w skali 1/35 wykonany na bazie zestawu Amusing Hobby i zwaloryzowany w dużym zakresie własnymi dodatkami.
Tekst, zdjęcia i opracowanie: WIT