RELACJA: Warszawski Festiwal Modelarski “BABARYBA” 2023

Warszawski Festiwal Modelarski “BABARYBA” 2023, Warszawa 3-4.06.2-23 r.

“Babaryba” oczami Stowarzyszenia Grupa Modelarska Valkyria z Olsztyna:
“Modelarska uczta w Warszawie – Babaryba 2023. Po dłuższej przerwie w organizacji największej i najbardziej prestiżowej imprezy modelarskiej w Polsce stało się… Valkyria w gronie najlepszych modelarzy z kraju i zagranicy zaprezentowała swoje prace. Poziom organizacji jak i prezentowanych modeli (w liczbie nieomal 3 tysięcy) śmiało można określić jako “kosmiczny”. Liczba modeli w poszczególnych klasach, poziom wykonania oraz ich różnorodność sprawiły że “Babaryba” to impreza z najwyższej światowej półki! Tak dla miłośników modelarstwa jak i osób tylko zwiedzających wystawa była okazją do podziwiania kunsztu, wiedzy również historycznej modelarzy. (…) Bardzo udane zawody w płaszczyźnie modelarskiej jak i towarzyskiej. Duże podziękowania dla organizatorów oraz kolegów. Do zobaczenia na kolejnej Babarybie !”
I znaleziona w sieci opinia kol. jerzype (z konieczności fragment):
“Ci co nie byli niech żałują… już teraz zachęcam do wizyty za rok. Impreza bardzo duża, chyba największa w kraju w tym roku. Bardzo miarodajna, duża konkurencja, warto zatem tam jechać, bo tylko duża impreza z poważną stawką da Wam informacje zwrotne, zmotywuje lub podbuduję, da inspirację i możliwość wymiany myśli.(…)”
Informacja o Babarybie i filmy z Festiwalu na stronie IPMS Toronto:
“Model shows around the world are coming back strong in 2023 including Babaryba in Poland. Our own Robert Wlodarek was in attendance and brings us video of some of the entries“.

Od Organizatorów:
Na tegorocznej edycji Festiwalu pojawiło się 6 obszernych wystaw klubowych, było ponad 40 stoisk handlowych (plastiki, żywice, kartony, farby, ect) plus giełda, czyli taki telfordowy Kit Swap.
Do konkursu zgłoszonych zostało 1 599 modeli przez 440 modelarzy, wręczono 300 wyróżnień (w 56 klasach kartonowych i 173 klasach plastikowych) plus nagrody regulaminowe: besty – 15, Syrenie łuski (konkurs punktowy) – 5 i nagrody sponsorskie – 39.
Wyróżnienie Stowarzyszenia IPMS Polska za najciekawszy model polskiej konstrukcji lub używany w Polsce otrzymał kol. Kamil Trembacz z krakowskiej Grupy B za dioramę pt. “Die Polnishe Wurst, Posen 1918” w skali 1/144. Na dioramie wykorzystano modele produkcji Pig Models, ION Model i FREON – gratulujemy !!!
Tekst: R.Dąbrowski, Modelwork.pl, T.Mańkowski. Zdjęcia i opracowanie: WIT