Szczeciński Festiwal Modelarski “Paprykarz” 2019

Jak co roku, w pierwszy week-end października, w gościnnych pomieszczeniach Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej odbył się kolejny, IX Szczeciński Festiwal Modelarski „Paprykarz” 2019.
Tradycyjnie już impreza cieszyła się wielkim powodzeniem zwiedzających – licznie dopisali także modelarze wystawiający swoje prace – zarówno ze Szczecina jak też goście z innych ośrodków – tym razem ze swoimi pięknymi modelami przybyli modelarze z IPMS Świdnica i, tradycyjnie już, ekipa z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego oraz przedstawiciele sekcji modelarskiej ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar” z Elbląga.
Podczas festiwalu wystawiono łącznie ok. 800 modeli w dwóch zasadniczych kategoriach – modele kartonowe oraz modele plastikowe. Charakterystycznym elementem szczecińskiego festiwalu jest kategoria FREESTYLE obejmująca modele wykonane z dowolnych materiałów, bez podziału na plastikowe czy kartonowe.
Na dziedzińcu Muzeum prezentowały się grupy rekonstrukcyjne.
Dzięki uprzejmości dowództwa Szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera po raz pierwszy w Szczecinie można było obejrzeć samobieżny moździerz SMK 120 mm RAK na podwoziu kołowego transportera opancerzonego „Rosomak” wraz z drużyną bojową w pełnym oporządzeniu.
Tradycyjnie impreza została zorganizowana przez szczecińską grupę miłośników modelarstwa redukcyjnego, Zachodniopomorski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie oraz Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
Jak co roku wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych IPMS Polska.
Z okazji jubileuszowych obchodów 100 lecia TPD modelarze szczególnie zaangażowani w pracę z młodymi adeptami modelarstwa zostali wyróżnieni okolicznościowym odznaczeniem TPD.

Tekst i zdjęcia: IPMS Polska