VIII Szczeciński Festiwal Modelarski “PAPRYKARZ 2018”

W dniach 6 i 7 października 2018 r., w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji na ósmej edycji Szczecińskiego Festiwalu Modelarskiego “PAPRYKARZ 2018” spotkali się modelarze i miłośnicy modelarstwa redukcyjnego ze Szczecina i z różnych zakątków Polski.
Na tegorocznym Paprykarzu zaprezentowano bardzo wiele interesujących eksponatów, przede wszystkim modeli plastikowych i wykonanych z kartonu. W trakcie Festiwalu odbyły się, cieszące się ogromnym powodzeniem zwiedzających, pokazy makiet i kolejek elektrycznych, jazdy modelami samochodów sterowanych radiem, grup rekonstrukcyjnych oraz planszowych gier strategicznych. Dla najmłodszych zorganizowano warsztaty modelarskie, na których dzieci uczyły się sklejać najprostsze modele – być może dla niektórych będzie to pierwszy krok w rozwijaniu modelarskiej pasji. Były także stoiska, na których można było kupić wydawnictwa i akcesoria modelarskie.
Duże zainteresowanie budziła wystawiona na dziedzińcu Muzeum legendarna amerykańska ciężarówka Peterbilt.
Jak co roku nie zabrakło akcentu wojskowego – dzięki uprzejmości dowództwa Szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera na dziedzińcu Muzeum można było obejrzeć kołowy transporter opancerzony „Rosomak” wraz z drużyną bojową w pełnym oporządzeniu.
Jak podkreślają organizatorzy „Celem Festiwalu jest popularyzacja modelarstwa wśród młodzieży, pobudzenie zainteresowania historią, kształtowanie wyobraźni przestrzennej i umiejętności manualnych, wymiana doświadczeń pomiędzy modelarzami oraz integracja środowiska modelarskiego z różnych regionów kraju i zagranicy, a także promocja województwa zachodniopomorskiego i miasta Szczecin”.
Impreza została zorganizowana przez szczecińską grupę miłośników modelarstwa redukcyjnego, Zachodniopomorski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie oraz Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych IPMS Polska.
Tekst, zdjęcia i opracowanie: WIT