Warszawski Festiwal Modelarski „Babaryba 2019”

W dniach 8-9. czerwca 2019 r. odbył się Warszawski Festiwal Modelarski „Babaryba 2019”.

Impreza, której organizatorem był stołeczny klub IPMS Warszawa, dzięki uprzejmości Burmistrza Dzielnicy Ursynów i Dzielnicowemu Ośrodkowi Kultury Ursynów zgromadziła w gościnnych i przestronnych progach Areny Ursynów tysiące pasjonatów modelarstwa redukcyjnego, plastikowego i kartonowego z całej Polski i z zagranicy – przybyli goście m.in. z Czech, Litwy, Łotwy, Rosji, Szwecji i Ukrainy. W tym roku, swoje prace przedstawiło przeszło 420 modelarzy, prezentując ponad 1380 modeli wykonanych zarówno z plastiku jak i z kartonu, nie licząc modeli prezentowanych na stoiskach klubowych i modeli pokazowych.

W festiwalu uczestniczyło też około 90 młodzików. Specjalnie dla nich zostały zorganizowane warsztaty dla najmłodszych, na których, pod nadzorem doświadczonych modelarzy, najmłodsi mogli spróbować swoich sił w modelarskim hobby.

W organizację festiwalu włączyło się również Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie i Wolontariusze tego muzeum, dzięki czemu można było z bliska obejrzeć jeden ze słynnych polskich pojazdów z Września 1939 – ciągnik artyleryjski C2P.
Drugim pięknym pojazdem w skali 1:1, który cieszył oko był Plymouth Duster z 1971 roku.

Dzięki patronowi festiwalu – Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego i jego szefowi gen.broni Rajmundowi T. Andrzejczakowi na ursynowskim parkingu przy festiwalu można było obejrzeć czołg Leopard 2 A5, który został przywieziony przez żołnierzy z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej.

Na Babarybie odbywały się także warsztaty modelarskie, w trakcie których można było poszerzyć swoją wiedzą i uzyskać informacje na temat nowych i efektownych technik pracy nad modelami.

Na terenie Festiwalu znalazło się też miejsce na giełdę „modelarze-modelarzom”, dzięki której można było dać drugi dom modelom, które od lat zbierały kurz na półkach i znaleźć ciekawe egzemplarze, często praktycznie niedostępne na rynku.

Podsumowując – naszym zdaniem tegoroczny Warszawski Festiwal Modelarski okazał się ponownie wielkim świętem modelarstwa i sukcesem organizacyjnym. Festiwal, będąc jedną z największych imprez tego typu w Polsce, staje się z roku na rok wydarzeniem, na którym po prostu trzeba być.

Poniżej krótka foto-relacja z tego modelarskiego święta.

Txt, fot. MkFL, IPMS Polska