X Bałtycki Festiwal Modelarski, Koszalin 2021

W dniach 2-4. lipca 2021 r. miał miejsce organizowany przez Koszaliński Pluton Modelarski (BSMH Perun), Politechnikę Koszalińską i firmę ModelMaker jubileuszowy, X Bałtycki Festiwal Modelarski.
Tegoroczny festiwal odbył się w gościnnych murach Politechniki Koszalińskiej, w hali sportowej kampusu uczelni i był jedną z pierwszych imprez tego typu organizowanych po okresie pandemii w latach 2020 / 2021.
W imprezie wzięło w udział prawie 150 modelarzy z Polski i z Czech, którzy wystawili ok. 650 prac i 50 modeli konkursowych. Po raz pierwszy w wydarzeniu wzięły udział kluby IPMS Świdnica i IPMS Warszawa prezentując wiele modeli w najwyższej klasie wykonania. Pojawili się także koledzy z IPMS Wrocław, tradycyjnie Szczecin, więc reprezentacja IPMS była doborowa.
W trakcie festiwalu odbyły się warsztaty fotograficzne (podziękowania dla Marcina Torbińskiego za fachowy instruktaż, zdjęcia i możliwość skorzystania z foto-studia).
Dużym zainteresowaniem uczestników i zwiedzających cieszyły się dwie interaktywne dioramy z jeżdżącymi pojazdami i efektami dźwiękowymi oraz pirotechnicznymi.
W drugim dniu festiwalu w minikoncercie wystąpił darłowski zespół „Bez pośpiechu”, który zaprezentował klimatyczne piosenki harcerskie i patriotyczne.
Podczas festiwalu po raz pierwszy pokazaliśmy stoisko IPMS Polska – jeszcze prototypowe i wymagające dopracowania tym niemniej budzące spore zainteresowanie zwiedzających. Swoje stoisko, w miarę możliwości, będziemy odtąd wystawiać na wszystkich większych krajowych imprezach modelarskich.
Wyróżnienie IPMS Polska za najciekawszy model Festiwalu zdaniem fundatora otrzymał Robert „Robroy” Pietrygała za unikalny model polskiego samochodu ciężarowego Star 25 w skali 1:35 wykonany z multimedialnego zestawu opracowanego przez Jankol’s Model Word.
Galerię wyróżnionego modelu prezentujemy tutaj.
Koszalińską imprezę modelarską oceniamy bardzo wysoko, w szczególności udana okazała się nowa lokalizacja oferująca dużą przestrzeń wystawową, dobre oświetlenie prezentowanych modeli, a także łatwy dojazd i sporo miejsca na parkingach. Na pewno zawitamy tu za rok na początku lipca na jedenastą edycję festiwalu.

Tekst i zdjęcia: KPM, IPMS Polska