XI Bałtycki Festiwal Modelarski, Koszalin, 8-10.07.2022

.

Nagrodę specjalną Stowarzyszenia IPMS Polska za najciekawszy model w polskich barwach na XI Bałtyckim Festiwalu Modelarskim Koszalin 2022
otrzymał Jerzy Zachaczewski za winietę z modelem samobieżnej armatohaubicy AHS Krab w skali 1/35. Model powstał, podobnie jak oryginał,
jako kit-bash podwozia z modelu koreańskiej armatohaubicy K9A2 Thunder i wieży brytyjskiej armatohaubicy AS90 z lufą L/52, znanej pod marketingową nazwą AS52 Braveheart (pl – Chrobry).
Gratulujemy!!!

Przez trzy lipcowe dni w hali sportowej Politechniki Koszalińskiej można było podziwiać modele samolotów, pojazdów, sprzętu wojskowego i budowli.

Organizatorem wydarzenia jest Bałtycki Pluton Modelarski oraz firma Model Maker Decals. Od 2019 roku współorganizatorem festiwalu jest Politechnika Koszalińska w ramach programu „Politechnika Koszalińska z historią”.

XI Bałtycki Festiwal Modelarski odbywał się od piątku do niedzieli (8-10 lipca 2022 r.) w hali sportowej Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Racławickiej.

Do Koszalina przyjechało 150 modelarzy z rożnych miast kraju, byli też goście z zaprzyjaźnionego klubu modelarskiego w Czechach. Łącznie modelarze wystawili ponad 600 modeli, nie licząc ekspozycji na stolikach KPM-u, SIG-u Tomcatcsy i IPMS Polska.

Celem imprezy jest popularyzacja modelarstwa – szczególnie wśród dzieci i młodzieży, a także wymiana doświadczeń i wiedzy między modelarzami.

Zaprezentowano miniatury wm.in. budynków, okrętów, samolotów, samochodów cywilnych, ciężarówek, pojazdów wojskowych i figurek ze świata fantasy. Uwagę zwiedzających zwracał model kolejowy zbudowany w skali 1:32 przedstawiający nieistniejącą już stację Adamów na Mazurach.

Twórcy modeli konkurowali w różnych kategoriach: z podziałem na młodzików, juniorów i seniorów. Jak powiedział Wojciech Sokołowski, organizator i sędzia główny Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, a zarazem kierownik Centrum Informatycznego Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej, z roku na rok można zauważyć coraz więcej modeli wykonanych przez młodych autorów.

Na zakończenie imprezy rektor uczelni, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, wręczyła twórcom modeli puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

W wolnych chwilach wielu uczestników skorzystało z letniej pogody i odwiedziło pobliskie wybrzeże Bałtyku w Mielnie.

Tekst: PK / KPM

Zdjęcia, opracował: WIT