XI Festiwal Kultury Modelarskiej, Olsztyn, 23-24.04.2022 r.

W dniach 23-24.04.2022 r., w Olsztynie, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, odbył się XI Festiwal Kultury Modelarskiej.

Wydarzenie zorganizowało Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy „Warmia” w zupełnie nowym miejscu – w budynku dawnej zajezdni trolejbusowej oraz w sąsiadującym tzw. Tartaku Raphaelsonów, w którym mieści się obecnie Muzeum Nowoczesności.

Modelarstwo jest częścią kultury – opartą na wiedzy historycznej, technicznej, na talentach rzemieślniczych i artystycznych oraz na kulturze spędzania czasu i wspólnego biesiadowania.

Uczestnik mógł wystawić dowolną liczbę modeli. Dołączenie dokumentacji do modelu nie było obowiązkowe, ale zalecane w przypadku modeli waloryzowanych.

Przy okazji Festiwalu odbył się II Memoriał Lecha Dunajewskiego – czyli konkurs na model samolotu związanego pilotem, który walczył w Bitwie o Anglię, a po wojnie osiadł i mieszkał w Olsztynie rozwijając Aeroklub Olsztyński. Do rywalizacji w Memoriale, który rozegrano jako kategoria specjalna, dopuszczone były plastikowe oraz kartonowe modele samolotów w dowolnej skali, na których latał Lech Dunajewski, to jest: Tiger Moth, Fairey Battle, Airspeed Oxford, Miles Master, Defiant, Hurricane, Spitfire Vb, Hawker Tempest, Hawker Typhoon, Bristol Blenheim, Whitley Whitworth, Wellington, Miles Martinet, Hawker Henley, Percival Proctor, PO2, Zlin 26, Junak, Jak 18, Piper H Grasshopper, Kadet (Heinkel He 72 Kadett), Szczygieł (Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz), Jungmann.

Na XI Festiwalu Kultury Modelarskiej organizatorzy wprowadzili też kategorię specjalną – „Model w budowie” w celu pokazania zwiedzającym różnych etapów powstawania modelu, oraz niezbędnego wkładu pracy, jak np. waloryzacji używanych przez modelarzy.

Kolejna kategoria specjalna to „Model z książką”, w której mógł uczestniczyć dowolny model razem z powiązaną tematycznie fabularyzowaną książką – np. model samolotu Spitfire w barwach Dywizjonu 303 razem z „Dywizjonem 303” Arkadego Fiedlera, model niszczyciela „Garland” z książką ”Alarm na Garlandzie”, itp.

Impreza udała się wyśmienicie o czym świadczą zdjęcia zamieszczone w naszej galerii.

Zdjęcia: OSM „Warmia”, Tomcatsky

opracował: WIT.