RELACJA: XII Bałtycki Festiwal Modelarski, Koszalin 2023

XII Bałtycki Festiwal Modelarski, Koszalin 7–9 lipca 2023 r.

Dwunasta edycja Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego odbyła się w dniach 7–9 lipca 2023 r. tradycyjnie już w Hali Sportowej Politechniki Koszalińskiej przy ul. Racławickiej 15-17, w Koszalinie.
Festiwal organizowany jest przez Koszaliński Pluton Modelarski (Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii “Perun”), Politechnikę Koszalińską i firmę ModelMaker. Festiwal współfinansowany jest ze środków UM Koszalin. Imprezie czynnie patronuje p.Rektor Politechniki Koszalińskiej prof.dr hab. Danuta Zawadzka.
Celem festiwalu jest popularyzacja modelarstwa wśród dzieci i młodzieży, wśród społeczeństwa województwa zachodniopomorskiego oraz miasta Koszalina i Regionu, a także wymiana doświadczeń i wiedzy między modelarzami.
Do konkursu można zgłaszać modele kartonowe i modele plastikowe. W tym roku, podobnie jak w poprzedniej edycji, można było zgłaszać również kolekcje, za które uznaje się minimum 5 modeli plastikowych lub kartonowych powiązanych ze sobą tematycznie. W ramach Festiwalu przeprowadzono także Konkurs Tematyczny pt.”Wielka Wojna”.
Festiwal modelarski w Koszalinie jest dla wielu modelarzy zachętą do przyjazdu nad morze i spędzenia tu kilku wakacyjnych dni. W tym roku letnia pogoda dopisała. Wyjątkowo dobrze reprezentowane były modele okrętów i statków, jako że modelarze z KPM-u specjalizują się w tej trudnej i pracochłonnej dziedzinie modelarstwa. W sobotni wieczór odbyła się tradycyjna impreza integracyjna przy suto zastawionych stołach.
Jak co roku Stowarzyszenie IPMS Polska prezentowało stolik z modelami wykonanymi przez swoich członków. Nagrodę IPMS Polska na XII BFM 2023 w Koszalinie otrzymał kol. Przemysław Łowicki z Modelarni Łambinowice, za model samolotu
“MIG-15” w skali 1/72 wykonany z zestawu Eduard.
Tekst: KPM, WIT.
Zdjęcia i opracowanie: WIT