XVII Festiwal Modelarski w Bytomiu, 14-15.05.2022

Relacja z bytomskiego festiwalu okiem kolegów z Inowrocławskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych:

Wyjazd do Bytomia planowaliśmy wcześniej już dwa razy, jednak przez sytuację na świecie, musieliśmy odłożyć te plany na inny termin. No i wreszcie stało się – organizatorzy zapowiedzieli XVII festiwal modelarski w Bytomiu na 14-15 maja 2022 roku.

Nasza delegacja wyruszyła z Inowrocławia o godz. 5 rano i po niespełna czterech godzinach byliśmy na miejscu.

Odebraliśmy koperty z kartami startowymi i rozłożyliśmy modele. Później tylko rozwieszenie plakatów i ulotek przypominających o IKM i mogliśmy oddać się podziwianiu modeli, których zarejestrowanych było aż 1087.

Ok. godz. 13.00 udaliśmy się na prelekcje szanowanego i cenionego modelarza, Pana Andrzeja Ziobera. Na prelekcji przedstawił nam swoją „modelarską” historię okraszoną wieloma ciekawymi oraz nie rzadko zabawnymi anegdotami. Pan Andrzej podzielił się również swoim spojrzeniem na modelarstwo redukcyjne a samo spotkanie było niezwykle inspirujące. Na koniec mieliśmy możliwość zadać wiele pytań związanych z modelarstwem oraz technikami stosowanymi przez mistrza.

Kolejne godziny spędziliśmy przy stołach z modelami i na ogromnej giełdzie, z której wstydem byłoby wyjść z pustymi rękami.

Następnego dnia po śniadaniu, zebraliśmy się i ruszyliśmy na halę. Jeszcze raz przeszliśmy między stołami zwracając uwagę na prace wyróżnione nagrodami specjalnymi. Oczywiście nie obeszło się bez rozmów ze znajomymi modelarzami oraz nawiązania znajomości z wieloma innymi osobami, których do tej pory nie mieliśmy okazji poznać osobiście.

Zakończenie festiwalu przebiegło bardzo sprawnie – parę słów od Prezydenta Bytomia, Organizatorów oraz Pani dyrektor MDK2 w Bytomiu a następnie wręczanie nagród.

W dobrych nastrojach ruszyliśmy w drogę powrotną.

Podsumowując festiwal w Bytomiu – poziom prezentowanych prac był bardzo wysoki więc ciężko było się przebić w najbardziej obleganych kategoriach. Organizacja sprawna, Organizatorzy służyli pomocą. Na pewno jeszcze nie raz zawitamy na imprezę modelarską do Bytomia.

Tekst: ISMR

Zdjęcia: ISMR, J.Ciupek, K.Mańkowska

Opracował: WIT